Książki, inspiracje i jeszcze raz książki czyli spotkanie autorskie z Beatą Ostrowicką
Dodane przez SALEIB dnia Czerwiec 08 2013 12:20:34


Książki, inspiracje i jeszcze raz książki czyli spotkanie autorskie z Beatą Ostrowicką5 czerwca 2013 roku w bibliotece szkolnej Gimnazjum Publicznego w Kamieńcu Ząbkowickim odbyło się spotkanie autorskie z panią Beatą Ostrowicką- pisarką i autorką książek dla dzieci i młodzieży. Inicjatorką niezwykłego wydarzenia była pani Iwona Bukańska - Flinta, która od wielu lat wzbudza w gimnazjalistach miłość do książek i umożliwia im kontakt z uznanymi polskimi powieściopisarzami, a także dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Kamieńcu Ząbkowickim pani- Jolanta Kużdżał. Uczestniczyła w nim młodzież z naszego gimnazjum oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 pod opieką pani Haliny Harasymowicz.


Od przekroczenia progu naszej biblioteki pani Beata okazała się być sympatyczną i otwartą postacią,śmiała się i żartowała. Na początku spotkania wszyscy uczniowie byli lekko spięci, więc autorka sama zaczęła opowiadać o sobie i swojej pracy czym rozluźniła atmosferę i pozwoliła oswoić się z nową sytuacją. Gimnazjaliści i dzieci z podstawówki uważnie słuchali pisarki gdy ta tłumaczyła etapy powstawania książki, pokazywała „książkę” przed wydrukowaniem i wydaniem.Pani Beata z chęcią i wyczerpująco odpowiadała na liczne pytania. Pytano między innymi o to, czy obecnie pracuje nad jakąś książką, która publikacja jest jej ulubioną, a także ile trwa proces pisania powieści dla młodzieży. Dzieci ze szkoły podstawowej zaskoczyły wszystkich wyszukanymi pytaniami. Także uczniowie z chęcią odpowiadali na pytania zadawane przez panią Beatę, np. nawiązując do swojej książki „Świat do góry nogami”, pytała się dziewcząt jak i chłopców o to, która praca domowa sprawia im największą trudność. Okazało się, że z młodzieżą nie jest tak źle i mało co przysparza im problemów.

Pisarka zdradziła nam, że inspiracje do swoich publikacji czerpie z życia codziennego, problemów własnych synów, z otaczającego ją świata. Opowiadała, że w nagłym przypływie natchnienia jej książka „Lulaki, Pan Czekoladka i przedszkole” powstało w 20 minut podczas jazdy pociągiem. Niestety, nie z każdą publikacją było tak łatwo i szybko. Uczniowie dowiedzieli się, że trylogia „Kraina Kolorów” powstawała przez 2 lata.


Wszyscy byli mile zaskoczeni otwartością pani Beaty, jej pogodą ducha i słuchali z zainteresowaniem opowieści pisarki, lecz spotkanie musiało się kiedyś zakończyć. Podziękowaliśmy jej gromkimi brawami oraz bukietem kwiatów, a pani Jolanta Kużdżał wręczyła autorce książkę o kamienieckim pałacu. Na zakończenie wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie i udali się z powrotem na zajęcia lekcyjne.

Aleksandra Sopuch