FESTIWAL REŻYSERII DOBIEGŁ KOŃCA. DZIKI PRZYZNANE!
Dodane przez SALEIB dnia Czerwiec 07 2013 15:25:02


FESTIWAL REŻYSERII DOBIEGŁ KOŃCA. DZIKI PRZYZNANE!


6. edycja Festiwalu Reżyserii Filmowej zakończyła się galą, podczas której wręczono złotego i kryształowego dzika. Złoty dzik trafił do rąk reżysera Marcina Krzyształowicza za film "Obława", kryształowy za twórczą współpracę aktora z reżyserem do Małgorzaty Kożuchowskiej.


Jurorzy w składzie reżyserskim Wojciech Wójcik, Dorota Kędzierzawska, Andrzej Krakowski,Sylwester Chęciński i Adrian Panek podjęli decyzję o przyznaniu złotego dzika jednogłośnie.- Za mistrzowską i twórczą realizację filmu, sięgającego do mrocznych zakamarków ludzkiej duszy i poruszającego tak skomplikowane zagadnienia jakimi są lojalność, moralność, zdrada. Za osobistą odwagę i głęboki humanizm, jury przyznaje złotego dzika Marcinowi Krzyształowiczowi - ogłosił Wojciech Wójcik.O Grand Prix festiwalu - Złotego Dzika 2013- poza Krzyształowiczem walczyli: Piotr Trzaskalski („Mój rower”), Leszek Dawid ( „Jesteś Bogiem”), Władysław Pasikowski („Pokłosie”) oraz Wojciech Smarzowski ( „Róża”).

Kryształowego dzika odebrała Małgorzata Kożuchowska. Co powiedziała odbierając go lekko wzruszona aktorka - to wkrótce w wideorelacji z gali zakończenia festiwalu.Dyrektor festiwalu Stanisław Dzierniejko podziękował za sukces za jaki można uznać 6. edycję festiwalu.

- Starałem się program festiwalu ułożyć jak najlepiej potrafię. Myślę, że się udało. Chciałbym podziękować naszym znakomitym gościom, reżyserom, bo to jest właściwie ich święto, ale również aktorom, prelegentom, honorowym gościom. Wymienię tylko kto nas w tym roku odwiedził, czyli Dorota Kędzierzawska, Wojtek Wójcik, Janusz Zaorski, Andrzej Krakowski, Piotr Trzaskalski, Adrian Panek, Joanna Szczepkowska, Anna Dereszowska, Małgorzata Kożuchowska, Anna Śleszyńska, Renata Dancewicz, Magda Schejbal, Artur Żmijewski, Jan Nowicki, Zbigniew Zamachowski, Cezary Harasimowicz oraz znakomity operator filmowy Artur Reinhart.Do Konkursu Etiud i Filmów Amatorskich 6. FRF zakwalifikowani zostali twórcy:


1. Kamil Brade - "Emigranci"
2. Mateusz Głowacki - "Ryszard"
3. Mateusz Głowacki - "Kiedy ranne wstają zorze"
4. Aleksandra Terpińska - "Święto zmarłych"
5. Bartłomiej Wróbel - "Alter"
6. Bartek Tryzna - "Franek"
7. Tymoteusz Moor - "Deux Ex Machina"
8. Mateusz Pradelski - "Antracyt"
9. Mateusz Pradelski - "Seksapil"
10. Jakub Dunal i Marcin Frąc - "FAŻKM"
11. Anna Maria Kubinka i Jacek Rękas - "B.AD"

Nagroda główna powędrowała do Mateusza Głowackiego, studenta reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Głowacki został uhonorowany Kryształowym
Warchlakiem za film „Ryszard”. Wyróżnienia otrzymali Bartek Tryzna za film „Franek”, Aleksandra Terpińska za film „Święto zmarłych” oraz Mateusz Pradelski za film „Seksapil”.

Festiwal Reżyserii Filmowej rozpoczął się 1 czerwca. W ciągu sześciu dni pokazanych zostało ok. 60 filmów, w tym największe dzieła Alfreda Hitchcocka, Federico Felliniego, Clinta Eastwooda czy Martina Scorsese. Projekcjom filmowym, które odbywały się w świdnickim kinie Cinema 3D oraz Teatrze Miejskim, towarzyszyły spotkania autorskie i recitale. Nowością były pokazy w „kinie pod chmurką” na Starym Mieście. W wydarzeniach uczestniczyło blisko 18 tys. widzów, a Świdnicę odwiedziło 16 uznanych reżyserów oraz gwiazdy ekranu. Wstęp na wszystkie seanse i wydarzenia festiwalowe był bezpłatny.
Marlena Mech
Oficjalnego zakończenia festiwalu dokonał prezydent Wojciech Murdzek.- Cieszę się, że Świdnica mocno filmem, kinem stoi. Przed nami wiele pozytywnych wrażeń i rozstawać się będziemy radośnie z poczuciem, że po raz kolejny coś fajnego się w Świdnicy wydarzyło.

Galę prowadzili Renata Dancewicz i Michał Chaciński. 6. edycję zakończył recital Zbigniewa Zamachowskiego
Marlena Mech