Ekopozytywni na Stadionie Narodowym
Dodane przez SALEIB dnia Czerwiec 22 2013 15:33:43


Ekopozytywni na Stadionie Narodowym


Od 15 listopada 2012r. do 30 kwietnia 2013r. dziesięciu uczniów z Gimnazjum Publicznego w Kamieńcu Ząbkowickim brało udział w ogólnopolskim konkursie ekologicznym „Drugie Życie Elektrośmieci, który realizowany był metodą projektu.
Po pierwszym etapie, w trakcie którego zespół przyjął nazwę „Ekopozytywni”, zaprojektował swoje logo, przygotował ekologiczną debatę z udziałem przedstawicieli Urzędu Gminy, radnych, sołtysów, rodziców, nauczycieli i uczniów oraz zbadał rynek elektrośmieci w naszej okolicy i świadomość mieszkańców gminy na temat prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym ( ZSEE ), grupa uplasowała się na 8 miejscu w Polsce.


W drugim etapie „Ekopozytywni” musieli:
• ułożyć plan działania dotyczący promocji zbiórki elektrośmieci,
• przeprowadzić kampanię promocyjną zbiórki elektrośmieci i baterii, w której wykonali szereg gazetek tematycznych, plakatów, przeprowadzili kampanię medialną, wydali biuletyn informacyjny oraz około 1000 ulotek, które trafiły do mieszkańców naszej gminy;
• nagrać film o właściwym postępowaniu z elektrośmieciami i umieścić go na portalu „ You Tube”;
• opracować i wdrożyć grę planszową lub terenową poświęconą elektrośmieciom,
• zorganizować i przeprowadzić zbiórkę zużytych baterii i elektrośmieci,
Zadania drugiego etapu pozwoliły „Ekopozytywnym” znaleźć się wśród 10 laureatów i zająć zaszczytne 5 miejsce w Polsce na 68 drużyn, w kategorii szkoła gimnazjalna.
W związku z tym zespół w składzie: Aleksandra Sopuch, Paulina Złochowska, Weronika Bortnik, Paulina Śleziak, Agnieszka Sokołowska, Kacper Burzała, Ania Łąk, Marta Werens, Katarzyna Wrześniewska i Kamil Janiec wraz z opiekunem - nauczycielem chemii - Panią Alicją Drzystek został zaproszony na uroczystą galę podsumowującą konkurs, która odbyła się 7 czerwca w sali konferencyjnej Londyn na Stadionie Narodowym w Warszawie.
Uroczystość otworzył Dyrektor ERP Polska Janusz Ostapiuk – organizator i sponsor konkursu. Gratulacje młodzieży i opiekunom złożyli: sekretarz stanu Ministerstwa Środowiska Stanisław Gawłowski, dyrektor generalny Europejskiej Platformy Recyklingu Umberto Raiteri, przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, sędziowie konkursu oraz aktor Maciej Stuhr i dziennikarka telewizyjna Beata Tadla.W tym roku w konkursie wzięło udział 2500 uczniów, którzy zebrali łącznie 285 ton elektrośmieci i 12 ton zużytych baterii. Ekopozytywni z Gimnazjum z Kamieńca Ząbkowickiego zebrali 17 320 kg elektrośmieci - najwięcej spośród wszystkich drużyn w Polsce, za co otrzymali szczególne gratulacje.
Po oficjalnym ogłoszeniu wyników nastąpiło przedstawienie drużyn i wręczenie nagród. Następnie laureaci wysłuchali koncertu zespołu „Paręsłów” oraz zwiedziła Stadion Narodowy.
Do Kamieńca młodzież przywiozła mnóstwo wrażeń i nowoczesny sprzęt elektroniczny: kamerę, aparat fotograficzny oraz indywidualnie odtwarzacze Mp4.
Dyrekcja szkoły, opiekun i uczniowie zespołu „Ekopozytywni” serdecznie dziękują wszystkim, którzy udzielili wsparcia naszym działaniom wynikającym z realizacji zadań konkursowych oraz bardzo aktywnie włączyli się w zbiórkę elektrośmieci. Szczególne podziękowania kierujemy do Wójta Gminy pana Marcina Czernieca, Przewodniczącej Komisji Oświaty pani Bogumiły Tokarz, Dyrektora GCK pani Jolanty Kużdżał oraz jej pracowników, sołtysów wsi Gminy Kamieniec Ząbkowicki, rodziców i uczniów naszego gimnazjum.
Bardzo serdeczne podziękowania składamy również sponsorom: pani Mieczysławie Mazur – Sklep Nasienno – Ogrodniczy w Ząbkowicach Śląskich, panu Ludwikowi Jarzmikowi – Restauracja „Ogrodowa” w Braszowicach, Kopalni Złota w Złotym Stoku.
Ekopozytywni