STRONA GLÓWNA | DIECEZJA ŚWIDNICKA | PARAFIA KAMIENIEC ZĄBKOWICKI | POGODA | PRIVATE | KATEDRA ŚWIDNICKA | POZNAJ KRAJ | POZNAJ ŚWIAT | FORUM | WSPOMNIENIA-ALBUM | ONET-ALBUM I | ONET-ALBUM II | KOŚCIÓŁ PARAFIALNY PRZED I PO REMONCIE W KAMIEŃCU ZĄBKOWICKIM | BIOGRAFIA Styczeń 18 2021 10:14:00  
Nawigacja
STRONA GLÓWNA
ZAŁOŻENIE OSADY KAMIENIEC W 1096 ROKU
Powstanie zamku Kamenec w roku 1096
ARCHITEKTURA KOŚCIOŁA KLASZTORNEGO
KSIĄŻĘTA ŚLĄSCY WOBEC KLASZTORU CYSTERSÓW W KAMIEŃCU
Cystersi – zakon reformatorski u początków zasiedlania Środkowo- Wschodniej Europy
Klasztor cysterski w Kamieńcu Ząbkowickim
Rozkwit baroku w czasach kontrreformacji
Friedrich Bernhard Werner – syn ziemi kamienieckiej
Epizod z historii wojen śląskich
Sekularyzacja na Śląsku
UPADEK OPACTWA CYSTERSÓW
Modły na chwałę Bożą milkną po 602 latach
Skutki sekularyzacji – przełom klasztoru w Kamieńcu
Książę Albrecht Pruski (1809–1872) – założyciel „linii Albrechtów“
KSIĘŻNICZKA MARIANNA
Księżniczka Marianna Niderlandzka – Pani na Kamieńcu
Dzieła Karla Friedricha Schinkla na Śląsku
HISTORIA BUDOWY PAŁACU W KAMIEŃCU
Pałac w Kamieńcu
ZAŁOŻENIA OGRODOWE PRZY PAŁACU W KAMIEŃCU
EWANGELICKI KOŚCIÓŁ W KAMIEŃCU
DZIEWIĘTNASTOWIECZNE WIDOKI KAMIEŃCA
Kamieniec Ząbkowicki w czasach pokoju
FRIEDRRICH BERNHARD WERNER
NA SUROWYM KORZENIU
KAMIENIEC ZĄBKOWICKI POD KONIEC DRUGIEJ WOJNY ŚWIATOWEJ.
Niemiecki Kamenz staje się polskim Kamieńcem Ząbkowickim
Repatriacje i osiedlanie się nowych mieszkańców
Wyjątki z życia gminy w latach 1946 – 1989
KAMIENIECKI PAŁAC - HISTORIA
GMINA KAMIENIEC ZĄBKOWICKI W ŚWIETLE ŹRÓDEŁ ARCHEOLOGICZNYCH
PAŁAC W KAMIEŃCU ZĄBKOWICKIM PO ROKU 1945
Kamieniec Ząbkowicki na drodze do Europy
Historia wsi Kamieniec Ząbkowicki-Istebka
Historia wsi Kamieniec Ząbkowicki-Łopienica
Historia wsi Kamieniec Ząbkowicki-Goleniów Śląski
Historia wsi Byczeń - gmina Kamieniec Ząbkowicki
Historia wsi Doboszowice-gmina Kamieniec Ząbkowicki
Historia wsi Chałupki-gmina Kamieniec Ząbkowicki
Historia wsi Mrokocin - gmina Kamieniec Ząbkowicki
Historia wsi Ożary - Gmina Kamieniec Ząbkowicki
Historia wsi Pomianów Górny - gmina Kamieniec Ząbkowicki
Historia wsi Pilce - gmina Kamieniec Ząbkowicki
Historia wsi Sosnowa-gmina Kamieniec Ząbkowicki
Historia wsi Suszka - gmina Kamieniec Ząbkowicki
Historia wsi Sławęcin - gmina Kamieniec Ząbkowicki
Historia wsi Śrem - gmina Kamieniec Ząbkowicki
Historia wsi Starczów - gmina Kamieniec Ząbkowicki
Historia wsi Topola - gmina Kamieniec Ząbkowicki
BIOGRAFIA
Historia wsi Kamieniec Ząbkowicki - cześć I
Historia wsi Kamieniec Ząbkowicki - cześć II
Historia wsi Kamieniec Ząbkowicki - cześć III
Historia wsi Kamieniec Ząbkowicki - cześć IV
ŚWIDNICA
POŁOŻENIE ŚWIDNICY
ZARYS HISTORYCZNY ŚWIDNICY
KSIĘSTWO ŚWIDNICKO - JAWORSKIE
PANOWANIE CZESKO - WĘGIERSKIE
RZĄDY AUSTRIACKIE
ZABYTKI ŚWIDNICY
Katedra św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy
Kościół Świętego Krzyża w Świdnicy
Kościół św. Józefa w Świdnicy
Kościół św. Andrzeja Boboli w Świdnicy
Kościół pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Świdnicy
Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy w Świdnicy
Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Świdnicy
Zbór Kościoła Zielonoświątkowego w Świdnicy
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 18
Najnowszy Użytkownik: Iwona
Uczniowie ZSP z Kamieńca ZąbkowickiegoUczniowie ZSP z Kamieńca Ząbkowickiego


W dniach 04 – 06 listopada 2011 roku grupa 12 uczniów z ZSP w Kamieńcu Ząbkowickim wraz z opiekunem przebywała w Kołobrzegu, gdzie uczestniczyła w specjalistycznych zajęciach dydaktycznych, zrealizowanych w ramach projektu „Modernizacja Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku”.

Uczniowie uzyskali certyfikaty potwierdzające ich udział w specjalistycznych zajęciach, które odbywały się na terenie Centrum Kształcenia Praktycznego w Kołobrzegu.
Aby dojechać do ośrodka edukacyjno-szkoleniowego w Kołobrzegu, musieliśmy pokonać długą i męczącą trasę. Jednakże udział w warsztatach oraz wykładach zrekompensował nam trud i zmęczenie.

Już pierwszego dnia naszego pobytu uczestniczyliśmy w zajęciach. Były wykłady
z HACCP – u oraz warsztaty z hotelarstwa. Początkowo przyglądaliśmy się pracy recepcjonisty w hotelu, a następnie sami meldowaliśmy fikcyjnych gości hotelowych.

Jeszcze tego samego dnia odwiedziliśmy Muzeum Polskiego Oręża, gdzie pokrótce wysłuchaliśmy historii naszego kraju oraz zobaczyliśmy mundury i broń wojska polskiego na przełomie wieków.
Kolejny dzień – kolejne zajęcia, warsztaty z protokółu dyplomatycznego oraz warsztaty gastronomiczne – niezwykle przydatne zajęcia w naszym zawodzie. Dzięki nim kawa espresso, kawa latte, czy kawa machiato nie są nam obce; wiemy jak sporządzić creme brulee, tiramisu oraz wariacje musów na bazie czekolady.

W ramach relaksu, pomiędzy zajęciami spacerowaliśmy wraz z przewodnikiem po mieście. Odwiedziliśmy m.in. Katedrę Kołobrzeską i rynek, oglądnęliśmy najciekawsze miejsca w mieście, a pod koniec wędrówki ruszyliśmy w stronę morza. Spacerując po molo zachwycaliśmy się pięknem okolicy, ciesząc się jednocześnie z pogody, która nam naprawdę dopisała – słońce i lekki podmuch morskiego wiatru.

Niedziela była ostatnim dniem naszego pobytu w Kołobrzegu. W ramach zajęć
w restauracji uczyliśmy się odpowiedniego nakrywania do stołów, serwowania potraw
i obsługi konsumenta.

W godzinach popołudniowych zjedliśmy obiad, po którym wyruszyliśmy do domu. Droga powrotna – na pozór długa i męcząca okazała się być za krótką na miłe wspomnienia
z pobytu.

Pobyt w Kołobrzegu zaliczamy do udanych!
Anna PintalWybory Zarządu Powiatowego OSP W Ząbkowicach ŚląskichWybory Zarządu Powiatowego OSP W Ząbkowicach ŚląskichW sobotę 5 listopada w sali Starostwa Powiatowego odbył się Zjazd Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, podczas którego wybrano nowy zarząd na kolejną 4-letnią kadencję.

Przedstawione zostało sprawozdanie z dotychczasowej pracy zarządu, medalem honorowym im. Bolesława Chomicza odznaczony został były już prezes zarządu powiatowego Jan Bajtek.
Głos zabrali przedstawiciele straży pożarnej ochotniczej i zawodowej, jak również przedstawiciele samorządów.
W zjeździe uczestniczyli między innymi Wacław Dziendziel - Prezes ZOW ZOSP RP we Wrocławiu, komendant PSP w Ząbkowicach Marek Wydmuch, starosta ząbkowicki Roman Fester, burmistrz Ząbkowic Śl. Marcin Orzeszek, wójt gminy Stoszowice Marek Janikowski.

Nowym Prezesem ZOP ZOSP RP został Marek Ciapka.


Zarząd Powiatowy ZOSP RP dziękuje staroście ząbkowickiemu Romanowi Festerowi za udostęnienie sali i umożliwienie przeprowadzania zjazdu na terenie starostwa.

Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP


Marek Ciapka - prezes,
Tomasz Mądry - wiceprezes,
Jerzy Maćkowski – wiceprezes,
Sylwester Dziatłowicz - sekretarz,
Maria Borucka - skarbnik,
Grzegorz Urbaś – członek prezydium,Paweł Kozdrowski - członek prezydium,
Irena Balikowska, Mirosław Wilk, Krzysztof Welcz, Mateusz Gnaczy, Mianowski Ryszard, Marek Janikowski, Andrzej Pasternak, Jacek Górowski, Marian Przystaś, Bolesław Wójcicki, Roman Fester, Ryszard Nowak, Wiesław Karpierz, Zygmunt Bielawski, Ireneusz Szuszkiewicz, Bogumił Hencel - członkowie zarządu.
Komisja rewizyjna:
Beata Witek,
Witold Wojewódzki,
Wacław Iskra,

Delegatami na zjazd wojewódzki zostali: Marek Ciapka, Ryszard Nowak, Marek Janikowski

Foto: MGnaczusŁącznik otwartyŁącznik otwartyStało się to, na co kierowcy czekali z utęsknieniem. Łącznik do autostrady A4 otwarty. W sobotę 22 października drogę testowali rowerzyści i biegacze, dzisiaj po raz pierwszy oficjalnie pojawili się na niej kierowcy.
Na uroczystym otwarciu obecni byli przedstawiciele parlamentu, władz lokalnych i włodarze miast i gmin, które współfinansowały budowę drogi, a także biskup świdnicki Ignacy Dec. W swoim krótkim przemówieniu starosta świdnicki Zygmunt Worsa nie krył dumy z inwestycji, podkreślając zalety trzynastokilometrowego odcinka drogi. Potem przyszedł czas na wycieczkę autokarem, przewodnikiem był sam starosta, który zdradził kilka szczegółów dotyczących łącznika.Wczoraj na przykład, dla poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu w Bagieńcu z estakady ściągnięto część ekranów. Policja miała spore zastrzeżenia do nich, bo ograniczały widoczność wjeżdżającym na łącznik.

Trasa ma 13,076 km oraz 5 obiektów inżynieryjnych: 3 wiadukty,1 most i 1 estakada. W większości przebiegu ma po 1 pasie ruchu w każdą stronę, jednak istnieje możliwość dobudowania drugiego. Nawierzchnia betonowa. Koszt budowy drogi to kwota 88 mln zł, cała inwestycja pochłonęła kwotę ok. 110 mln zł. Połowa to środki unijne, resztę pieniędzy przekazały samorządy: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, powiat świdnicki, miasto Świdnica, Żarów, gmina wiejska Świdnica oraz Jaworzyna ŚląskaUratowała miasto przed katastrofą
Uratowała miasto przed katastrofą


Połowa lat 90-tych przypominała wstęp do filmu katastroficznego. Gdyby nie pełne determinacji działania lokalnego samorządu i niespodziewanych przyjaciół z Japonii, Żarów pogrążyłby się w totalnym marazmie. Dziś działają tu firmy światowych koncernów. Nic więc dziwnego, że gmina hucznie świętowała X-lecie żarowskiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która okazała się prawdziwym kołem ratunkowym.
- Żarów stawał się miejscem upadającego przemysłu chemicznego oraz ceramicznego. Z dawnej świetności naszego miasteczka pozostało niewiele. Obrazu degradacji społecznej i zawodowej dopełniała rzeczywistość wygaszania produkcji w okolicznych cukrowniach, brak opłacalności w sektorze rolnym, niemal całkowity zanik rzemiosła oraz widok sklepów, w których kupowano coraz mniej i często „na tak zwany zeszyt” – wspominał podczas wczorajszej uroczystości burmistrz Leszek Michalak. Wówczas jednak zapadła odważna decyzja, by przeznaczyć tereny pod nowe inwestycje i skorzystać z szansy, jaką dała tworzona właśnie Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Żarów był jedną z pierwszych podstref poza Wałbrzychem.Wydawało się, że ze względu na położenie gmina nie ma szans w rywalizacji o inwestorów. Okazało się jednak, że często od połączeń komunikacyjnych ważniejszy jest klimat dla inwestycji.Zanim pojawiły się tu wielkie firmy i strefa, powstały polskie firmy państwa Koconiów i Klimowiczów, wkrótce powstała holenderska fabryka Thermaflex. Ówczesny zarząd miasta i burmistrz Lilla Gruntkowska, a także cały zespół Urzędu Miasta wykazali się ogromną determinacją, by przekonać inwestorów i polityków, że Żarów to świetne miejsce do robienia biznesu.
- Przełomowym dla rozwoju Żarowa stał się profesjonalizm oraz obdarzenie nas zaufaniem przez prezesa Adama Pawłowicza z PAIZ-u, prezesa Mirosława Grebera z „Invest-Parku” oraz prezesa Seichi Hashimoto z Mitsui. To właśnie bez wielu miesięcy wytrwałej ciężkiej pracy Pawła Gołębiowskiego, Piotra Grudnia, prezesa Jana Banika, Mariusza Fedoruka, Yuki Tsuzuki – Tyszkiewicz czy pana Piotra Zalewskiego i wielu osób spośród Państwa dzisiejsza uroczystość nigdy nie miałaby miejsca – wyliczał burmistrz Leszek Michalak.
Żarów szczególnie upodobali sobie inwestorzy z Japonii. Zarówno oni, jak i pozostali nie tylko stworzyli miejsca pracy, ale stale angażują się w życie kulturalne i społeczne miasta.W 12 zakładach żarowskiej podstrefy pracują dziś 2000 osób. Trzeba do tego wyniku dodać wszystkich zatrudnionych w zakładach kooperujących, w usługach, wreszcie w żarowskim handlu. - Te wszystkie miejsca pracy każdego dnia niosą wartość największą. Jest to spokojny byt i mniejsza troska o to co przyniesie jutro w naszych domach i w naszej gminie – podsumował burmistrz Michalak.
Nie obyło się bez prezentów. Zakłady działające w strefie i spółka Invest-Park zafundowały Ochotniczej Straży Pożarnej nowy wóz bojowy.

Agnieszka SzymkiewiczGmina Świdnica w Poznaniu
Gmina Świdnica w Poznaniu


Ponad 700 wystawców i 40 tysięcy gości odwiedziło Targi Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon w Poznaniu, na których swoją ofertę turystyczną prezentowała również Gmina Świdnica.

Czas wyjazdów wakacyjnych już za nami. Kolejne jesienne i zimowe miesiące warto zatem umilić sobie planowaniem przyszłorocznego wypoczynku. Wspaniałą okazją do zapoznania się z prezentacjami krajów, regionów i atrakcji turystycznych były zakończone w sobotę 22 października Targi Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon w Poznaniu. Dzięki członkostwu w Lokalnej Organizacji Turystycznej "Księstwo Świdnicko-Jaworskie" również Gmina Świdnica wystąpiła z ofertą turystyczną. Profesjonalistów- branżowców i klientów indywidualnych interesowały zarówno zabytki, ciekawostki turystyczne, szlaki rowerowe, a także możliwość wypoczynku w spokojnej okolicy, a zatem oferta gospodarstw agroturystycznych. Wśród propozycji wypoczynku w gminie prezentowali się: Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Lubachowie, Dom w ogrodzie „Katarzynka”, Chata Nad Sztolnią, Gospodarstwo Agroturystyczne „Podkowa”, a także „Winnica Świdnicka”.
Stowarzyszenie skupiające min. Powiat Świdnicki, Miasto Świdnicę, Żarów, Strzegom, Bolków, Dobromierz, Jaworzynę Śląską, Kamienną Górę czy Świebodzice oraz inne gminy i miasta Przedgórza Sudeckiego, przedstawiło swoją ofertę atrakcji turystycznych. Uwagę przybywających na targi przyciągały kolorowe materiały promocyjne: mapy, foldery, ulotki i katalogi. Na szczególną uwagę zasługuje nowy, wspólny projekt członków stowarzyszenia- Mapa turystyczna „Księstwo Świdnicko- Jaworskie. Lokalna Organizacja Turystyczna”. Ta bogata oferta kartograficzna zawiera mapę Księstwa z wyszczególnionymi obszarami miast, gmin i przebiegających szlaków rowerowych, a także opisy atrakcji turystycznych regionu. W Gminie Świdnica wytyczono część Żółtego Szlaku Bolka ( Bystrzyca Dolna, Bystrzyca Górna, Modliszów, Pogorzała, Mokrzeszów), a także część Czerwonego Szlaku Granitowego/ Szlaku Piastowskiego ( Witoszów Dolny, Komorów). Miłośnikom rowerowej turystyki gmina oferuje także transeuropejski rowerowy „Szlak bursztynowy” Eurovelo nr 9. Trasa szlaku biegnie min. w takich miejscowościach jak: Gogołów, Miłochów, Jagodnik, Makowice, Krzyżowa, Wieruszów, Lutomia Mała, Lutomia Dolna, Stachowice.

W targach udział brali przedstawiciele wszystkich polskich i wielu zagranicznych regionów, biura podróży, touroperatorzy ośrodki promocji turystycznej, hotele, przewoźnicy, firmy świadczące usługi dla turystyki, wydawnictwa i portale internetowe.

Targom towarzyszył jak co roku bogaty program wydarzeń - konferencji, seminariów, prezentacji, pokazów i konkursów.

źródło: UG ŚwidnicaMercedes w Kamieńcu Ząbkowickim
Mercedes w Kamieńcu Ząbkowickim


W piątek 21 października wieczorem przez Kamieniec Ząbkowicki mknął na sygnałach strażacki samochód. Był to nowy nabytek OSP - Mercedes Atego 1429.


Na nowego, lśniącego i niezwykle przydatnego Mercedesa czekali już przed remizą strażacy z OSP Kamieniec Ząbkowicki I. Radości i fetowaniu nie było końca.
Nowy wóz bojowy to średni samochód ratowniczo-gaśniczy z napędem na 4 koła, 290 konnym silnikiem i zbiornikiem na 2,5 tysiąca litrów wody.

Całkowity koszt zakup nowego wozu zamknął się w kwocie prawie 600 000 zł! Samochód posiada autopompę o wydajności 3000 l/min, przenośne działko wodno-pianowe, wysokociśnieniową linię szybkiego natarcia, wyciągarkę elektryczną o sile uciągu 7 ton, pneumatyczny maszt oświetleniowy oraz sprzęt do działań ratowniczo-gaśniczych. Producentem wozu jest firma Bocar.
- O nowy samochód staraliśmy się trzy lata Należymy do czołówki najczęściej interweniujących OSP w powiecie ząbkowickim. Zaczęliśmy szukać pieniędzy, gdzie się dało. We współpracy z władzami gminy, Wójtem Marcinem Czerniecem, prezesem mojej OSP Marcinem Gnylem i Komendantem Gminnym Krzysztofem Welczem, udało się załatwić pieniądze z różnych źródeł - ze środków Urzędu Gminy Kamieniec Ząbkowicki, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Urzędu Marszałkowskiego, Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Grzechem byłoby gdybym nie wspomniał o lokalnych przedsiębiorcach, którzy bardzo nas wspomogli w zakupie sprzętu do nowego wozu. Chylę czoła i gorąco dziękuję za życzliwość i wsparcie Panu Prezesowi OHZ Kamieniec Ząbkowicki - Pawłowi Blicharskiemu, Państwu Loretcie i Ireneuszowi Machynia - Kopalnia Surowców Mineralnych "Byczeń", Panu Waldemarowi Banachowi - Firma "Elin", Firmie "MiK" - Hurtownia Artykułów Gospodarstwa Domowego, Państwu Danucie i Markowi Fryc, Panu Wiesławowi Bogus - Warsztat samochodowy "Auto Bogus", Firmie "Hacz Pol" - Transport Krajowy i Międzynarodowy, Pani Dorocie Bugaj - "Usługi Leśne", Firmie PEP - Biomasa Energetyczna Południe (Zakład Produkcji Peletu Ząbkowice Śląskie), Panu Ireneuszowi Nowakowi - przedstawicielowi firmy "Electrolux" - oddział Świdnica, Firmie Ogólnobudowlanej "Arko" - Łuczak Arkadiusz, Firmie "Misio" - Autokomis Kamieniec Ząbkowicki. Ten wóz wraz z nowo zakupionym sprzętem to dla naszej gminy i dla moich strażaków ogromny prezent... – nie krył zadowolenia podczas wczorajszego świętowania naczelnik OSP Kamieniec Ząbkowicki I Grzegorz Urbaś.
A już 11 listopada kamienieccy strażacy zapraszają mieszkańców Kamieńca Ząbkowickiego oraz wszystkich przyjaciół i sympatyków straży pożarnej na uroczystość oficjalnego przekazania nowego wozu bojowego dla OSP Kamieniec Ząbkowicki I. Uroczystość rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 10:30, później uroczysty apel, podczas którego samochód zostanie oficjalnie przekazany jednostce OSP, po uroczystościach pyszna tradycyjna strażacka grochówka za darmo dla wszystkich!

foto: S. Gnaczy i OSP Kamieniec Ząbkowicki IStrona 9 z 9 << < 6 7 8 9
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Hormann
21/05/2013 15:23
Zapraszam na mój blogsmiley www.garazowe.poznan-bramy
.pl


kolezanka
08/10/2012 17:05
Witam a niewiedziałam,że się interesujesz robieniem stron.Tyle dlaczego Kamieniec a nie Bystrzyca.Pa.Pa.Pa

BOBO
08/10/2012 16:57
SERDECZNIE WITAM, OGLADALEM PANA FOTKI SĄ WSPANIAŁE.TAKIE PRAWDZIWE.POZDRAWIAM

Justyna Horska
04/10/2012 18:57
Fajna stronka,dużo historii.Młodzież winna zapoznać się z historią tych miast

BOBO
26/07/2012 07:31
Fajna stronka.Podziwiam Pana-tylko po co ta Świdnica

Copyright © 2006


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl