W dniach 04 – 06 listopada 2011 roku grupa 12 uczniów z ZSP w Kamieńcu Ząbkowickim wraz z opiekunem przebywała w Kołobrzegu, gdzie uczestniczyła w specjalistycznych zajęciach dydaktycznych, zrealizowanych w ramach projektu „Modernizacja Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku”.
Uczniowie uzyskali certyfikaty potwierdzające ich udział w specjalistycznych zajęciach, które odbywały się na terenie Centrum Kształcenia Praktycznego w Kołobrzegu.
Aby dojechać do ośrodka edukacyjno-szkoleniowego w Kołobrzegu, musieliśmy pokonać długą i męczącą trasę. Jednakże udział w warsztatach oraz wykładach zrekompensował nam trud i zmęczenie.
Już pierwszego dnia naszego pobytu uczestniczyliśmy w zajęciach. Były wykłady
z HACCP – u oraz warsztaty z hotelarstwa. Początkowo przyglądaliśmy się pracy recepcjonisty w hotelu, a następnie sami meldowaliśmy fikcyjnych gości hotelowych.
Jeszcze tego samego dnia odwiedziliśmy Muzeum Polskiego Oręża, gdzie pokrótce wysłuchaliśmy historii naszego kraju oraz zobaczyliśmy mundury i broń wojska polskiego na przełomie wieków.
Kolejny dzień – kolejne zajęcia, warsztaty z protokółu dyplomatycznego oraz warsztaty gastronomiczne – niezwykle przydatne zajęcia w naszym zawodzie. Dzięki nim kawa espresso, kawa latte, czy kawa machiato nie są nam obce; wiemy jak sporządzić creme brulee, tiramisu oraz wariacje musów na bazie czekolady.
W ramach relaksu, pomiędzy zajęciami spacerowaliśmy wraz z przewodnikiem po mieście. Odwiedziliśmy m.in. Katedrę Kołobrzeską i rynek, oglądnęliśmy najciekawsze miejsca w mieście, a pod koniec wędrówki ruszyliśmy w stronę morza. Spacerując po molo zachwycaliśmy się pięknem okolicy, ciesząc się jednocześnie z pogody, która nam naprawdę dopisała – słońce i lekki podmuch morskiego wiatru.
Niedziela była ostatnim dniem naszego pobytu w Kołobrzegu. W ramach zajęć
w restauracji uczyliśmy się odpowiedniego nakrywania do stołów, serwowania potraw
i obsługi konsumenta.
W godzinach popołudniowych zjedliśmy obiad, po którym wyruszyliśmy do domu. Droga powrotna – na pozór długa i męcząca okazała się być za krótką na miłe wspomnienia
z pobytu.
Pobyt w Kołobrzegu zaliczamy do udanych!
Anna Pintal
Dodane przez SALEIB dnia listopad 09 2011 18:21:03
Wybory Zarządu Powiatowego OSP W Ząbkowicach Śląskich
Wybory Zarządu Powiatowego OSP W Ząbkowicach Śląskich
W sobotę 5 listopada w sali Starostwa Powiatowego odbył się Zjazd Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, podczas którego wybrano nowy zarząd na kolejną 4-letnią kadencję.
Przedstawione zostało sprawozdanie z dotychczasowej pracy zarządu, medalem honorowym im. Bolesława Chomicza odznaczony został były już prezes zarządu powiatowego Jan Bajtek.
Głos zabrali przedstawiciele straży pożarnej ochotniczej i zawodowej, jak również przedstawiciele samorządów.
W zjeździe uczestniczyli między innymi Wacław Dziendziel - Prezes ZOW ZOSP RP we Wrocławiu, komendant PSP w Ząbkowicach Marek Wydmuch, starosta ząbkowicki Roman Fester, burmistrz Ząbkowic Śl. Marcin Orzeszek, wójt gminy Stoszowice Marek Janikowski.
Nowym Prezesem ZOP ZOSP RP został Marek Ciapka.
Zarząd Powiatowy ZOSP RP dziękuje staroście ząbkowickiemu Romanowi Festerowi za udostęnienie sali i umożliwienie przeprowadzania zjazdu na terenie starostwa.
Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP
Marek Ciapka - prezes,
Tomasz Mądry - wiceprezes,
Jerzy Maćkowski – wiceprezes,
Sylwester Dziatłowicz - sekretarz,
Maria Borucka - skarbnik, Grzegorz Urbaś – członek prezydium,Paweł Kozdrowski - członek prezydium,
Irena Balikowska, Mirosław Wilk, Krzysztof Welcz, Mateusz Gnaczy, Mianowski Ryszard, Marek Janikowski, Andrzej Pasternak, Jacek Górowski, Marian Przystaś, Bolesław Wójcicki, Roman Fester, Ryszard Nowak, Wiesław Karpierz, Zygmunt Bielawski, Ireneusz Szuszkiewicz, Bogumił Hencel - członkowie zarządu.
Komisja rewizyjna:
Beata Witek,
Witold Wojewódzki,
Wacław Iskra,
Delegatami na zjazd wojewódzki zostali: Marek Ciapka, Ryszard Nowak, Marek Janikowski
Foto: MGnaczus
Dodane przez SALEIB dnia listopad 08 2011 12:31:56
Stało się to, na co kierowcy czekali z utęsknieniem. Łącznik do autostrady A4 otwarty. W sobotę 22 października drogę testowali rowerzyści i biegacze, dzisiaj po raz pierwszy oficjalnie pojawili się na niej kierowcy.
Na uroczystym otwarciu obecni byli przedstawiciele parlamentu, władz lokalnych i włodarze miast i gmin, które współfinansowały budowę drogi, a także biskup świdnicki Ignacy Dec. W swoim krótkim przemówieniu starosta świdnicki Zygmunt Worsa nie krył dumy z inwestycji, podkreślając zalety trzynastokilometrowego odcinka drogi. Potem przyszedł czas na wycieczkę autokarem, przewodnikiem był sam starosta, który zdradził kilka szczegółów dotyczących łącznika.
Wczoraj na przykład, dla poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu w Bagieńcu z estakady ściągnięto część ekranów. Policja miała spore zastrzeżenia do nich, bo ograniczały widoczność wjeżdżającym na łącznik.
Trasa ma 13,076 km oraz 5 obiektów inżynieryjnych: 3 wiadukty,1 most i 1 estakada. W większości przebiegu ma po 1 pasie ruchu w każdą stronę, jednak istnieje możliwość dobudowania drugiego. Nawierzchnia betonowa. Koszt budowy drogi to kwota 88 mln zł, cała inwestycja pochłonęła kwotę ok. 110 mln zł. Połowa to środki unijne, resztę pieniędzy przekazały samorządy: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, powiat świdnicki, miasto Świdnica, Żarów, gmina wiejska Świdnica oraz Jaworzyna Śląska
Dodane przez SALEIB dnia październik 27 2011 21:36:15
Połowa lat 90-tych przypominała wstęp do filmu katastroficznego. Gdyby nie pełne determinacji działania lokalnego samorządu i niespodziewanych przyjaciół z Japonii, Żarów pogrążyłby się w totalnym marazmie. Dziś działają tu firmy światowych koncernów. Nic więc dziwnego, że gmina hucznie świętowała X-lecie żarowskiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która okazała się prawdziwym kołem ratunkowym.
- Żarów stawał się miejscem upadającego przemysłu chemicznego oraz ceramicznego. Z dawnej świetności naszego miasteczka pozostało niewiele. Obrazu degradacji społecznej i zawodowej dopełniała rzeczywistość wygaszania produkcji w okolicznych cukrowniach, brak opłacalności w sektorze rolnym, niemal całkowity zanik rzemiosła oraz widok sklepów, w których kupowano coraz mniej i często „na tak zwany zeszyt” – wspominał podczas wczorajszej uroczystości burmistrz Leszek Michalak. Wówczas jednak zapadła odważna decyzja, by przeznaczyć tereny pod nowe inwestycje i skorzystać z szansy, jaką dała tworzona właśnie Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Żarów był jedną z pierwszych podstref poza Wałbrzychem.
Wydawało się, że ze względu na położenie gmina nie ma szans w rywalizacji o inwestorów. Okazało się jednak, że często od połączeń komunikacyjnych ważniejszy jest klimat dla inwestycji.
Zanim pojawiły się tu wielkie firmy i strefa, powstały polskie firmy państwa Koconiów i Klimowiczów, wkrótce powstała holenderska fabryka Thermaflex. Ówczesny zarząd miasta i burmistrz Lilla Gruntkowska, a także cały zespół Urzędu Miasta wykazali się ogromną determinacją, by przekonać inwestorów i polityków, że Żarów to świetne miejsce do robienia biznesu.
- Przełomowym dla rozwoju Żarowa stał się profesjonalizm oraz obdarzenie nas zaufaniem przez prezesa Adama Pawłowicza z PAIZ-u, prezesa Mirosława Grebera z „Invest-Parku” oraz prezesa Seichi Hashimoto z Mitsui. To właśnie bez wielu miesięcy wytrwałej ciężkiej pracy Pawła Gołębiowskiego, Piotra Grudnia, prezesa Jana Banika, Mariusza Fedoruka, Yuki Tsuzuki – Tyszkiewicz czy pana Piotra Zalewskiego i wielu osób spośród Państwa dzisiejsza uroczystość nigdy nie miałaby miejsca – wyliczał burmistrz Leszek Michalak.
Żarów szczególnie upodobali sobie inwestorzy z Japonii. Zarówno oni, jak i pozostali nie tylko stworzyli miejsca pracy, ale stale angażują się w życie kulturalne i społeczne miasta.
W 12 zakładach żarowskiej podstrefy pracują dziś 2000 osób. Trzeba do tego wyniku dodać wszystkich zatrudnionych w zakładach kooperujących, w usługach, wreszcie w żarowskim handlu. - Te wszystkie miejsca pracy każdego dnia niosą wartość największą. Jest to spokojny byt i mniejsza troska o to co przyniesie jutro w naszych domach i w naszej gminie – podsumował burmistrz Michalak.
Nie obyło się bez prezentów. Zakłady działające w strefie i spółka Invest-Park zafundowały Ochotniczej Straży Pożarnej nowy wóz bojowy.
Agnieszka Szymkiewicz
Dodane przez SALEIB dnia październik 25 2011 22:12:45
Ponad 700 wystawców i 40 tysięcy gości odwiedziło Targi Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon w Poznaniu, na których swoją ofertę turystyczną prezentowała również Gmina Świdnica.
Czas wyjazdów wakacyjnych już za nami. Kolejne jesienne i zimowe miesiące warto zatem umilić sobie planowaniem przyszłorocznego wypoczynku. Wspaniałą okazją do zapoznania się z prezentacjami krajów, regionów i atrakcji turystycznych były zakończone w sobotę 22 października Targi Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon w Poznaniu. Dzięki członkostwu w Lokalnej Organizacji Turystycznej "Księstwo Świdnicko-Jaworskie" również Gmina Świdnica wystąpiła z ofertą turystyczną. Profesjonalistów- branżowców i klientów indywidualnych interesowały zarówno zabytki, ciekawostki turystyczne, szlaki rowerowe, a także możliwość wypoczynku w spokojnej okolicy, a zatem oferta gospodarstw agroturystycznych. Wśród propozycji wypoczynku w gminie prezentowali się: Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Lubachowie, Dom w ogrodzie „Katarzynka”, Chata Nad Sztolnią, Gospodarstwo Agroturystyczne „Podkowa”, a także „Winnica Świdnicka”.
Stowarzyszenie skupiające min. Powiat Świdnicki, Miasto Świdnicę, Żarów, Strzegom, Bolków, Dobromierz, Jaworzynę Śląską, Kamienną Górę czy Świebodzice oraz inne gminy i miasta Przedgórza Sudeckiego, przedstawiło swoją ofertę atrakcji turystycznych. Uwagę przybywających na targi przyciągały kolorowe materiały promocyjne: mapy, foldery, ulotki i katalogi. Na szczególną uwagę zasługuje nowy, wspólny projekt członków stowarzyszenia- Mapa turystyczna „Księstwo Świdnicko- Jaworskie. Lokalna Organizacja Turystyczna”. Ta bogata oferta kartograficzna zawiera mapę Księstwa z wyszczególnionymi obszarami miast, gmin i przebiegających szlaków rowerowych, a także opisy atrakcji turystycznych regionu. W Gminie Świdnica wytyczono część Żółtego Szlaku Bolka ( Bystrzyca Dolna, Bystrzyca Górna, Modliszów, Pogorzała, Mokrzeszów), a także część Czerwonego Szlaku Granitowego/ Szlaku Piastowskiego ( Witoszów Dolny, Komorów). Miłośnikom rowerowej turystyki gmina oferuje także transeuropejski rowerowy „Szlak bursztynowy” Eurovelo nr 9. Trasa szlaku biegnie min. w takich miejscowościach jak: Gogołów, Miłochów, Jagodnik, Makowice, Krzyżowa, Wieruszów, Lutomia Mała, Lutomia Dolna, Stachowice.
W targach udział brali przedstawiciele wszystkich polskich i wielu zagranicznych regionów, biura podróży, touroperatorzy ośrodki promocji turystycznej, hotele, przewoźnicy, firmy świadczące usługi dla turystyki, wydawnictwa i portale internetowe.
Targom towarzyszył jak co roku bogaty program wydarzeń - konferencji, seminariów, prezentacji, pokazów i konkursów.
źródło: UG Świdnica
Dodane przez SALEIB dnia październik 25 2011 15:37:09
W piątek 21 października wieczorem przez Kamieniec Ząbkowicki mknął na sygnałach strażacki samochód. Był to nowy nabytek OSP - Mercedes Atego 1429.
Na nowego, lśniącego i niezwykle przydatnego Mercedesa czekali już przed remizą strażacy z OSP Kamieniec Ząbkowicki I. Radości i fetowaniu nie było końca.
Nowy wóz bojowy to średni samochód ratowniczo-gaśniczy z napędem na 4 koła, 290 konnym silnikiem i zbiornikiem na 2,5 tysiąca litrów wody.
Całkowity koszt zakup nowego wozu zamknął się w kwocie prawie 600 000 zł! Samochód posiada autopompę o wydajności 3000 l/min, przenośne działko wodno-pianowe, wysokociśnieniową linię szybkiego natarcia, wyciągarkę elektryczną o sile uciągu 7 ton, pneumatyczny maszt oświetleniowy oraz sprzęt do działań ratowniczo-gaśniczych. Producentem wozu jest firma Bocar.
- O nowy samochód staraliśmy się trzy lata Należymy do czołówki najczęściej interweniujących OSP w powiecie ząbkowickim. Zaczęliśmy szukać pieniędzy, gdzie się dało. We współpracy z władzami gminy, Wójtem Marcinem Czerniecem, prezesem mojej OSP Marcinem Gnylem i Komendantem Gminnym Krzysztofem Welczem, udało się załatwić pieniądze z różnych źródeł - ze środków Urzędu Gminy Kamieniec Ząbkowicki, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Urzędu Marszałkowskiego, Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Grzechem byłoby gdybym nie wspomniał o lokalnych przedsiębiorcach, którzy bardzo nas wspomogli w zakupie sprzętu do nowego wozu. Chylę czoła i gorąco dziękuję za życzliwość i wsparcie Panu Prezesowi OHZ Kamieniec Ząbkowicki - Pawłowi Blicharskiemu, Państwu Loretcie i Ireneuszowi Machynia - Kopalnia Surowców Mineralnych "Byczeń", Panu Waldemarowi Banachowi - Firma "Elin", Firmie "MiK" - Hurtownia Artykułów Gospodarstwa Domowego, Państwu Danucie i Markowi Fryc, Panu Wiesławowi Bogus - Warsztat samochodowy "Auto Bogus", Firmie "Hacz Pol" - Transport Krajowy i Międzynarodowy, Pani Dorocie Bugaj - "Usługi Leśne", Firmie PEP - Biomasa Energetyczna Południe (Zakład Produkcji Peletu Ząbkowice Śląskie), Panu Ireneuszowi Nowakowi - przedstawicielowi firmy "Electrolux" - oddział Świdnica, Firmie Ogólnobudowlanej "Arko" - Łuczak Arkadiusz, Firmie "Misio" - Autokomis Kamieniec Ząbkowicki. Ten wóz wraz z nowo zakupionym sprzętem to dla naszej gminy i dla moich strażaków ogromny prezent... – nie krył zadowolenia podczas wczorajszego świętowania naczelnik OSP Kamieniec Ząbkowicki I Grzegorz Urbaś.
A już 11 listopada kamienieccy strażacy zapraszają mieszkańców Kamieńca Ząbkowickiego oraz wszystkich przyjaciół i sympatyków straży pożarnej na uroczystość oficjalnego przekazania nowego wozu bojowego dla OSP Kamieniec Ząbkowicki I. Uroczystość rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 10:30, później uroczysty apel, podczas którego samochód zostanie oficjalnie przekazany jednostce OSP, po uroczystościach pyszna tradycyjna strażacka grochówka za darmo dla wszystkich!
foto: S. Gnaczy i OSP Kamieniec Ząbkowicki I
Dodane przez SALEIB dnia październik 25 2011 15:06:56