Zapraszamy do zapoznania się z listem naszego Czytelnika: "Jednak stało się. Po 139 latach, 3 miesiącach i 22 dniach od dnia otwarcia, kasa biletowa na dworcu kolejowym w Kamieńcu Ząbkowickim została ZAMKNIĘTA, o czym informuje byle jaka, odręcznie napisana karteczka w okienku już byłej kasy biletowej " Od 01.10.2012 kasa biletowa nieczynna".
Nie tak dawno opisywałem sytuację, jaka w tamtym czasie miała miejsce - okresowe nieplanowane i niezapowiadane zamknięcia kasy biletowej. Jak słusznie przewidywałem takie postępowanie naszych przewoźników kolejowych doprowadzi do całkowitego zamknięcia kasy biletowej na tej dużej węzłowej stacji. Kilkakrotnie widziałem zdumione oczy podróżnych, którzy przybyli na dworzec kolejowy w Kamieńcu Ząbkowickim, chcąc zakupić wcześniej bilet, aby w ostatniej chwili nie stać w kolejce, czy chcąc uzyskać informację o pociągach i którzy stawali jak wryci w holu przy okienku kasowym przecierając oczy ze zdumienia szczególnie, że zniknął w tajemniczych okolicznościach ostatni rozkład jazdy pociągów - ten naprzeciwko okienka kasowego.
Może przypomnę ile jeszcze całkiem niedawno na dworcu kolejowym w Kamieńcu Ząbkowickim było rozkładów jazdy pociągów: 1-ten rozkład jazdy pociągów, który ostatnio zniknął z holu, 2,3,4,5- rozkłady jazdy pociągów w przejściu podziemnym pod torami na przeciw schodów z peronów 1, 2, 3, i taki mały przy schodach na peron 4, gdzie były tylko dwie pary pociągów do i ze Złotego Stoku, 6,7,8,9- rozkłady jazdy pociągów w specjalnych gablotach na peronach: 1,2,3 i 4. W tych gablotach oprócz rozkładów jazdy pociągów ze stacji Kamieniec Ząbk. były również rozkłady jazdy pociągów z: Wrocławia Głównego, Kłodzka Głównego, Jaworzyny Śląskiej oraz Nysy. Więc w sumie 9 rozkładów jazdy pociągów, dodać jeszcze można, że dokładną informację można było otrzymać w okienku samej kasy biletowej i u dyżurnego ruchu na peronie 2, łącznie z rozkładem jazdy pociągów międzynarodowym, bo takie kiedyś jeździły przez Kamieniec Ząbk.
Tak myślę, że te "zmiany na lepsze" miały po prostu zwiększyć frekwencję podróżnych i konkretne dochody finansowe z tym związane, no bo jaki sens miały na celu te racjonalizacje? Samo wejście główne na dworzec z porozbijanymi szybami i już od dawna nieczytelnymi tabliczkami o czymś świadczy.
Z kolei od strony peronów, w przejściu pod torami wielka tablica z dumnym napisem "WYJŚCIE DO poczekalni, kas biletowych, miasta 2 km". Jedyne co jest aktualne i prawdziwe to te 2 km. Kamieniec Ząbkowickim nigdy nie był miastem, ale ponoć ma nim być, poczekalni nie ma już chyba z 10 lat, a może i dłużej, a kasy biletowe dogorywały do 1 października 2012 roku.
Ale ja jestem optymistą! Pan wójt gminy Kamieniec Ząbkowicki obiecał, że Kamieniec Ząbkowicki w niedługim czasie będzie miastem, więc przez to będzie przyjeżdżać więcej ludzi (bo do miasta), zostaną otwarte kasy biletowe oraz poczekalnia. Z tego powodu ta tablica w przejściu podziemnym powinna jak najbardziej pozostać na swoim miejscu, ponieważ niedługo wszystkie informacje na niej opisane będą aktualne.
Uważam więc, że szklanka jest do połowy pełna, a nie do połowy pusta. Szczególnie, że na dworcu kolejowym w Kamieńcu Ząbkowickim są jeszcze 3 czynne zegary peronowe, komisariat SOK - czynny całodobowo, 4 ławki dla podróżnych w tym dwie nowe-dwustronne (reszta ławek znajduje się na okolicznych działkach, ogródkach i podwórkach) oraz 5 koszy na śmieci- też czynne!
Lech Anonim
Dodane przez SALEIB dnia listopad 12 2012 12:57:14
Wieża, która została odbudowana po 45 latach zostanie oficjalnie otwarta w sobotę, 17 listopada.
– W czwartek zostały zakończone procedury odbioru wieży, dzięki czemu obiekt może zostać udostępniony dla zwiedzających. Spodziewamy się dużego zainteresowania, dlatego w pierwszym tygodniu bezpłatne bilety wejściowe będą wydawane w Miejskiej Bibliotece Publicznej, gdzie uruchomione zostaną trzy specjalne stanowiska. Według naszych szacunków do końca stycznia 2013 r. wieżę może odwiedzić ponad 10 tysięcy osób – mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.
Zasady wydawania bezpłatnych wejściówek
– jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 bilety,
– zewnętrzny taras widokowy będzie otwarty w przypadku sprzyjających warunków atmosferycznych. Podczas złej pogody panoramę Świdnicy będzie można oglądać z dostępnego przez cały rok przeszklonego tarasu zegarowego,
– wejściówki wydawane będą na terminy od 17 listopada 2012 r. do 31 stycznia 2013 r. włącznie,
– w poniedziałki (poza 19 listopada) wieża nie będzie udostępniana dla zwiedzających – jest to dzień „techniczny”.
Gdzie można odbierać wejściówki?
W dniach 12-16 listopada (poniedziałek-piątek) 2012 r. bezpłatne bilety wstępu na Wieżę Ratuszową będzie można odbierać w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Franciszkańska 18) w godz. 10.00-18.00.
Na każdym ze stanowisk wydawane będą wejściówki na terminy do 31 stycznia 2013 r. przy następującym podziale:
I stanowisko – wejściówki na godziny 10.30, 11.00, 11.30, 12.00, 12.30,
II stanowisko – wejściówki na godziny 13.00, 13.30, 14.00, 14.30, 15.00, 15.30, III stanowisko – wejściówki na godziny 16.00, 16.30, 17.00, 17.30, 18.00, 18.30, 19.00, 19.30 (zwiedzanie po zachodzie słońca).
Od soboty, 17 listopada bezpłatne bilety będzie można odbierać w Regionalnej Informacji Turystycznej i Kulturalnej (ul. Wewnętrzna, Rynek).
Dodane przez SALEIB dnia listopad 11 2012 09:54:07
„WIEM TYLKO – NIEODZOWNA, A PROSTA JAK CHLEB,
NA KTÓRY TRZEBA NA CO DZIEŃ ZAROBIĆ NA NOWO”
Narodowe Święto Niepodległości
94 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę została uczczona uroczystą akademią 08.11.2012 r. w Gimnazjum Publicznym im. A. Mickiewicza w Kamieńcu Ząbkowickim.
Na tle biało-czerwonej scenerii, przy dźwięku werbli i w świetle płonących zniczy, montaż poetycko – muzyczny, urozmaicony prezentacją multimedialną, pod kierunkiem pani Sylwii Grot przedstawili uczniowie kl. II a i II c: K. Kukla, A. Bocian, E. Burczak, A. Cenarski, W. Chamerski, P. Filozof, M. Hałub, D. Halarewicz, M. Jagoda, A. Koszmida, J. Mikosz, K. Rembiasz, K. Sopuch, K. Sroczyk, J. Wolnik, A. Starżyk, W. Sztangret, D. Zarzeczny, Z. Albrecht, M. Ziomek, K. Stuglik. Bogaty program artystyczny w wykonaniu młodzieży gimnazjalnej i zaproszonych milusińskich stanowił niespotykany wyraz „hołdu wdzięczności tym, co zmarli za ojczyznę”, miłości Boga, bliźniego i wiary w przyszłość Polski.
Widzowie z uwagą wysłuchali recytacji patriotycznej poezji polskiej i śpiewu chóru na temat jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach państwa polskiego – odzyskania niepodległości w 1918 r. po 123 latach zaborów. Nuty utworów muzyki klasycznej: „Nocturn” Chopina i „Sonata księżycowa” Beethovena znakomicie współgrały z wypowiadanymi przez młodzież słowami.
Wrażenia publiczności spotęgował ukazany w dwóch płaszczyznach czasowych wzruszający obraz: z przeszłości – smutnej dziewczyny, śpiewającej przejmującą pieśń o rozstaniu „Rozkwitały pąki białych róż”( Z. Albrecht) i z teraźniejszości – tańczącej, szczęśliwej pary (M. Ziomek, M. Jagoda) na tle jakże wymownych współczesnych zdjęć róż symbolizujących niewinność-biel i miłość-czerwień zakochanych młodych żyjących w wolnej ojczyźnie. Na uwagę zasługuje scenka teatralna, w której dziadek Kacper (K. Stuglik) ciekawie opowiadał wnuczce Kasi( K. Rembiasz) dzieje odradzającego się państwa polskiego. Chór dziewczęco-chłopięcy dostojnie zaśpiewał piękne, skłaniające do refleksji, wzruszające pieśni: „Piechota” i „Pierwsza brygada”. W przedstawieniu harmonijnie połączono przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, tradycję i nowoczesność. Pokaz filmiku POLAND IS BEAUTIFULL z piosenką zespołu Coldplay pt. „Viva La Vida” – co znaczy ŻYĆ - sprawił prawdziwą ucztę duchową nam – Polakom w kamienieckim gimnazjum - naszej Małej Ojczyźnie w przeddzień Święta Narodowego naszej Wielkiej Ojczyzny . Popłynęły łzy wzruszenia, gdy na scenie pojawili się przedstawiciele najmłodszego pokolenia Polaków: czteroletni Kevin i pięcioletnia Lena, którzy z prawdziwie dziecięcą ufnością i wiarą wypowiadali słowa „ Katechizmu polskiego dziecka”: - Kto Ty jesteś? – Polak mały…
Pani dyrektor U. Marszałek w swym wystąpieniu podkreśliła znaczenie Narodowego Święta Niepodległości dla współczesnego pokolenia, wzrastającego w wolnej ojczyźnie, młodych Polaków, którzy powinni być dumni z zasług naszych przodków. Obrazy współczesnej Polski od gór po morze napawają optymizmem i wiarą, że warto żyć i pracować w Polsce, choć czasy nie są łatwe.
Podziękowała pani Sylwii Grot oraz artystom – bohaterom przedstawienia, którzy ukazali duch patriotyzmu, stanowiący wyraz pięknej, niezapomnianej lekcji historii, a najmłodszym gościom podarowała słodkie upominki. Dorota Twardowska
Dodane przez SALEIB dnia listopad 10 2012 18:07:48
Czerwony kościółek, czyli dawny kościół ewangelicki w Kamieńcu Ząbkowickim nabrał nowego blasku. Obiekt zyskał efektowną iluminację, która po zmierzchu pozwala spojrzeć na zalety zabytku w zupełnie innej strony.
To kolejny już krok w zwiększeniu atrakcyjności turystycznej Czerwonego Kościółka. Wcześniej wymieniono tarcze zegara, od niedawna z wieży słychać także bicie dzwonów.
foto: Doba.pl
Dodane przez SALEIB dnia listopad 09 2012 13:12:17
Jak Kamieniec Ząbkowicki widziany jest przez turystów…
Jak Kamieniec Ząbkowicki widziany jest przez turystów…
Czytelnik Expressu-Miejskiego.pl, turysta z Wrocławia pan Piotr nadesłał list do Redakcji, w którym opisuje swoje wrażenia po wizycie w Kamieńcu Ząbkowickim. Jak się okazuje dla przyjezdnych miejscowość nie prezentuje się jako atrakcyjne miejsce na weekendową wycieczkę. Liczymy na turystów, to w turystyce pokładamy nadzieję, a wokół centralnego obiektu, który przyciąga zwiedzających nie ma gastronomii i sklepu z pamiątkami, na których można zarabiać.
Kilkukrotnie gościłem w Kamieńcu Ząbkowickim, ostatnio z przyjaciółmi w ubiegłą niedzielę. Szczerze mówiąc jestem bardzo smutny z powodu wyglądu miejscowości. Już wysiadając na dworcu PKP wrażenie jest dość nieciekawe, potem wcale nie jest lepiej. Z dworca brak jakichkolwiek informacji w którą stronę należy się udać w stronę centrum. Budynki miejskie są w opłakanym stanie. Nawet stara mapa przed ośrodkiem kultury zawiera informacje o obszarach zalewowych wyglądających jak szlaki turystyczne (kolorowe przerywane linie). Gdybyśmy nie wczytali się w mapę dokładniej mocno by nas zmyliła.
Posiadacie ogromny skarb w postaci pałacu po Mariannie Orańskiej. W ostatnią niedzielę było tam bardzo wielu turystów. A przecież obiekt jest świeżo ogrodzony i w opłakanym stanie. Jakie korzyści odnosiłaby gmina jeśli pałac byłby wyremontowany? Odwiedzałyby was tysiące turystów. Wasz zamek jest szeroko znany we Wrocławiu. To jest obiekt na skalę europejską. Możliwe zyski ze sprzedaży pamiątek, jedzenia, noclegów i innych usług są nie do przecenienia.
Rozumiem, że taki remont to wielkie wyzwanie i duże koszty. Wiem, że proces spadkowy nie jest jeszcze zakończony przez co gmina ma związane ręce. Ale czy na początek nie wystarczyłoby zrobić podstawowe oznakowanie w miejscowości ułatwiające poruszanie się turystów? Ułatwić powstanie jakiejś podstawowej gastronomii w okolicach zamku? Dałoby to sygnał że jesteście otwarci na turystykę, teraz niestety Kamieniec Ząbkowicki sprawia wrażenie bardzo nieprzyjaznego dla przyjezdnych.
Mam nadzieję że moja opinia nie zostanie odebrana jako narzekanie jakiegoś mieszczucha, ucieszyłbym się po prostu jeśli Kamieniec ożyłby i nabrał blasku na jaki zasługuje. Z opinią pana Piotra można się zgodzić, bądź niekoniecznie. Niezadowolony mężczyzna powrócił do Wrocławia i opowie o swoich wrażeniach znajomym. Oni może przyjadą do Kamieńca Ząbkowickiego, zwiedzą pałac i na obiad pojadą gdzieś dalej. A przecież turysta może zostawić swoje pieniądze w gminie Kamieniec Ząbkowicki.
Dodane przez SALEIB dnia październik 24 2012 15:17:14
12 października 2012 roku w Gimnazjum Publicznym im. A. Mickiewicza odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych. W tym roku szkolnym uroczyste przyjęcie w grono braci gimnazjalnej nowego rocznika 1999 po raz pierwszy połączono ze świętowaniem Dnia Edukacji Narodowej.
Zaproszonych gości, rodziców, nauczycieli oraz uczniów powitała pani dyrektor gimnazjum - Urszula Marszałek i podziękowała tym wszystkim, którzy swoją obecnością uświetnili szkolną uroczystość. W swym przemówieniu podkreśliła wagę trzeciego etapu edukacyjnego w życiu młodych ludzi, którzy muszą zdobyć wiele wiedzy i umiejętności dzięki pilnej nauce, a także przestrzegać praw i obowiązków uczniowskich. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej złożyła wszystkim nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi serdeczne życzenia satysfakcji z pracy w kamienieckim gimnazjum. Podziękowała za ich codzienny trud, wytrwałość, pomoc i wsparcie w realizacji zadań dydaktycznych i wychowawczych.
W obecności znamienitych gości, rodziców, wychowawców, nauczycieli, starszych koleżanek i kolegów pierwszoklasiści złożyli uroczystą przysięgę, stając się pełnoprawnymi uczniami kamienieckiej szkoły. Po błogosławieństwie gimnazjalistów, dokonanym przez księdza Rafała Kozłowskiego, pani dyrektor Urszula Marszałek i wychowawczynie: kl. Ia – Bożena Stibler, kl. Ib – Zuzanna Ruta, kl. Ic – Mirosława Pastuch, wręczyły dyplomy oraz przydatne upominki nowo przyjętym do społeczności gimnazjalnej. Przedstawicielki klas pierwszych wyraziły słowa podziękowania za serdeczne przyjęcie do wspólnego grona uczniów pochodzących z różnych szkół, wyrażając wolę tworzenia historii małej ojczyzny i godnego reprezentowania szkoły, a następnie przekazały pani dyrektor dokument z tekstem ślubowania, stanowiący dowód przynależności do społeczności gimnazjum, potwierdzony podpisami.
Uczniowie kl. II, przygotowani przez p. M. Wrońską, przedstawili program artystyczny dla pierwszoklasistów.
Wszyscy zebrani wysłuchali wierszy o szkolnej rzeczywistości i radosnej piosenki z repertuaru Czerwonych Gitar „Tak bardzo się starałem” w wykonaniu D. Cekiery i dziewczęcego chórku.
Przewodnicząca szkoły – Karolina Wacha – w imieniu Samorządu Uczniowskiego wyraziła wdzięczność dla nauczycieli i pracowników szkoły za realizację pięknej, choć trudnej pracy, serce i zaangażowanie, życząc zdrowia, wytrwałości, spełnienia marzeń, zadowolenia z pracy i sukcesów. Ogłosiła wyniki przeprowadzonych głosowań wśród uczniów na najsympatyczniejszego nauczyciela i na rzecznika praw ucznia w gimnazjum, w wyniku których zwyciężyła pani Dagmara Niemiec.
Uczniowie z kl. II i III pod opieką p. Doroty Twardowskiej zaprezentowali program artystyczny w ramach projektu edukacyjnego pt. „O sumieniu rzecz - na Dzień Edukacji Narodowej”, dedykowany wszystkim pracownikom gimnazjum. Zebrani obejrzeli współczesny spektakl „Jest taki kwiat”, opracowany na kanwie baśni autorstwa księdza Mieczysława Malińskiego. Projekt przedstawili uczniowie: A. Ostenda, R. Korman, R. Mieszkowska, P. Korzępa, P. Cenarska, A. Ćwirko, D. Tomczuk, K. Waleryś, D. Cekiera, K. Złochowska, D. Niemiec, J. Sagatyński, Z. Albrecht, M. Twardowski, A. Starżyk, K. Sroczyk. Zachwyt publiczności wzbudziła scenografia wnętrza bogatego domu oraz wielobarwnej przestrzeni ogrodu zaprojektowana i wykonana przez uczennice: N. Krawczyk, N. Biernacką i panią A. Koprzak. Przedstawienie urozmaiciły solowe wykonania piosenek zespołu Varius Manx: „ Mówią mi”, „Tak mało jeszcze wiesz”, „ Ten sen” oraz oryginalna choreografia utworu „Gangnam style”. Wypowiadane ustami młodzieży gimnazjalnej słowa o cudownym, rozkwitającym tylko przy dobrym człowieku kwiecie, wraz z wyrazami wdzięczności i życzeniami dla nauczycieli skłoniły obecnych na uroczystości do zadumy i wzruszenia. Wyrazem podziękowania gimnazjalistów stały się różowe róże.
Głos zabrał Wójt Gminy M. Czerniec, który pogratulował 26. najlepszym uczniom i zaproszonym absolwentom gimnazjum wyników w nauce, a następnie z przewodniczącą Komisji Oświaty p. B. Tokarz wręczył im stypendia w trzech kategoriach: nauka, sport, frekwencja. Z okazji Dnia Edukacji w imieniu własnym oraz władz samorządowych złożył życzenia wszystkim pracownikom szkoły i wręczył na ręce pani dyrektor gimnazjum bukiet kwiatów. Wdzięczność Wójtowi Gminy za nagrodzenie uczniów stypendiami wyrazili dyrektorzy szkół : Urszula Marszałek, Irena Karolczak, Arkadiusz Albrecht, Stanisław Łąk.
Zwieńczeniem uroczystości ślubowania i Dnia Edukacji Narodowej, tak ważnych w historii i tradycji kamienieckiego gimnazjum, stał się słodki poczęstunek podczas spotkań uczniów kl. I – III z wychowawcami i rodzicami w klasach.
doska
Dodane przez SALEIB dnia październik 19 2012 21:02:29
29 września obchodzony jest Dzień Głośnego Czytania , który został ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001r. Dzień ten jest przeznaczony głównie dla młodszych dzieci, ale nie tylko…
Uczniowie klas drugich Gimnazjum Publicznego im. A. Mickiewicza w Kamieńcu Ząbkowickim przeczytali przedszkolakom oraz pierwszoklasistom ze szkoły podstawowej dwie bajki:
,,Czerwony Kapturek” oraz ,,Calineczka”.
Pod czujnym okiem pani Dagmary Niemiec
w przydzielone role wcielili się: K. Kukla,
A. Bocian, Z. Albrecht, A. Pastuszczak,
M. Ziomek, K. Rembiasz , K. Kosoń,
K. Stuglik, D. Halarewicz i A. Zacz vel Jacz.
Czytający gimnazjaliści wspaniale
spisali się. Jeszcze niedawno to oni
z ciekawością słuchali pięknego czytania,
a teraz, nauczeni wystąpień publicznych, wzbogacali wyobraźnię młodszym dzieciom.
Organizacja takich zadań pozwala także starszym uczniom rozwijać się, a przy tym dobrze bawić, poczuć się chociaż na moment znów dziećmi. Wszak to dzięki czytaniu można przenieść się do innego świata, często wymyślonego, stworzonego na potrzeby naszej wyobraźni.
Dzisiaj, niestety, coraz rzadziej wybiera się tego rodzaju spędzanie czasu, coraz mniej czytamy książek, a przecież to właśnie one kształtują charakter człowieka i uczą go hierarchii wartości. W każdej bajce najważniejsze jest to, że dobro wygrywa
i to nim należy się kierować w życiu.
Przecież tak znane bajki jak ,,Czerwony Kapturek czy ,,Calineczka” powinniśmy znać
na pamięć… Jednakże za każdym razem, gdy mamy okazję posłuchać nawet fragmentu bajki, wsłuchujemy się bardzo dokładnie w jej przesłanie.
Zaangażowani uczniowie z kl. II bardzo serdecznie zapraszają do wspólnego głośnego czytania, bo każde 10 minut na to poświęcone pozwala nam odkrywać świat.
W imieniu całej grupy wypowiedziała się
A. Zacz vel Jacz:
„Pragnę serdecznie podziękować pani
dyrektor gimnazjum Urszuli Marszałek
za zgodę na zrealizowanie Dnia Głośnego Czytania, pani Dagmarze Niemiec, inicjatorce akcji, przygotowującej nas, pani Dorocie Twardowskiej, która doceniła nasz wysiłek i zaangażowanie oraz wychowawczyniom przedszkolaków i pierwszaków. Serdecznie dziękujemy! Do następnego czytania. ”
Dodane przez SALEIB dnia październik 16 2012 17:18:36
Były wikary z Kamieńca Ząbkowickiego, obecnie pracujący w Świdnicy ksiądz Paweł Pleśnierowicz został nominowany do konkursu o zasięgu ogólnopolskim na Zwykłego Bohatera.
Ksiądz Pleśnierowicz to młody człowiek, który bez reszty poświęcił się pomaganiu innym ludziom, a nawet ratowaniu ich życia. Gdy kilkanaście lat temu, księdza babcia przeszła operację potrzebna była transfuzja krwi. W tym momencie w księdza głowie zrodził się pomysł, że jeśli ktoś pomógł jego babci, dlaczego nie pomagać innym w ten sam sposób. Zaczął sam oddawać krew. Ale tego było mu mało. Namawiał innych do tego samego i widząc tylu chętnych do pomagania założył w Świdnicy KLUB HDK. Swoje akcje zbierania krwi organizuje w szkołach, przy parafiach a nawet w galerii handlowej lub w remizie strażackiej. Jednak nie zawsze wszystko kończy się sukcesem. Rok temu nie udało się uratować 10-letniej Julii chorej na białaczkę. Wtedy ksiądz postanowił, że założy Stowarzyszenie im. Julii Kujacz "JULA" pomoc dzieciom chorym na białaczkę aby móc wcześniej pomóc chorym dzieciom, żeby znowu nie okazało się za późno. Aktualnie robi wszystko aby pomóc małej, chorej Natalce.
……………………………………………………….
Witam. Chciałabym przedstawić
Państwu bliżej osobę ks Pawła Pleśnierowicza. Jest to młody człowiek który bez reszty poświęcił się pomaganiu innym ludziom a nawet ratowaniu ich życia.
Gdy kilkanaście lat temu, księdza babcia przeszła operację potrzebna była transfuzja krwi. W tym momencie w księdza głowie zrodził się pomysł, że jeśli ktoś pomógł jego babci, dlaczego nie pomagać innym w ten sam sposób. Zaczął sam oddawać krew. Ale tego było mu mało. Namawiał innych do tego samego i widząc tylu chętnych do pomagania założył w Świdnicy KLUB HDK. Swoje akcje zbierania krwi organizuje w szkołach, przy parafiach a nawet w galerii handlowej lub w remizie strażackiej. Jednak nie zawsze wszystko kończy się sukcesem. Rok temu nie udało się uratować 10-letniej Julii chorej na białaczkę. Wtedy ksiądz postanowił, że założy Stowarzyszenie im. Julii Kujacz "JULA" pomoc dzieciom chorym na białaczkę aby móc wcześniej pomóc chorym dzieciom, żeby znowu nie okazało się za późno. Aktualnie robi wszystko aby pomóc małej, chorej Natalce. Ksiądz Paweł dla wielu z nas jest już bohaterem i w każdej chwili może się okazać że będziemy potrzebować jego pomocy w postaci krwi, czego nigdy nikomu, ani sobie nie życzę.
Dodane przez SALEIB dnia wrzesień 26 2012 20:00:06
W niedzielę 16 września we wsi Sosnowa w gminie Kamieniec Ząbkowicki odbyły się dożynki wiejskie.
Wśród gości zaproszonych byli między innymi: wicemarszałek woj. dolnośląskiego Radosław Mołoń, wójt gminy Kamieniec Ząbkowicki Marcin Czerniec, radni, Pani Józefa Warechowicz prezes Banku Spółdzielczego w Ząbkowicach Śl.
Miejscowe święto plonów rozpoczęło się od mszy świętej połączonej z odpustem parafialnym. Podczas liturgii poświęcono tradycyjny wieniec dożynkowy oraz chleb wypieczony z mąki zrobionej tegorocznych zbiorów.
Po mszy poświęcono nowo wyremontowany dach świetlicy wiejskiej.
Podczas dożynek zebranych bawił zespół Starczowianki ze Starczowa, występowała grupa taneczna Aktan oraz zespół muzyczny, przy którego muzyce można było samemu potańczyć.
Na mieszkańców Sosnowej oraz przyjezdnych gości czekały stoły zastawione swojskimi wyrobami i ciastami, można było posilić się grochówką i bigosem, wszystko oczywiście za darmo.
Organizatorem dożynek był sołtys wsi Ryszard Bierut wspólnie z radą sołecką i mieszkańcami.
Dodane przez SALEIB dnia wrzesień 18 2012 19:41:03
Gmina Kamieniec Ząbkowicki tegoroczne Święto Plonów obchodziła 26 sierpnia w niedzielę w Pomianowie Górnym.
Podczas uroczystej mszy świętej w tamtejszym koście dziękowano za zbiory i proszono o opiekę nad rolnikami. Następnie korowód dożynkowy przy akompaniamencie orkiestry dętej, ze starościną dożynek Danutą Kotarską i starostą Wiktorem Kubasiewiczem na czele przeszedł na boisko sportowe, gdzie miały miejsce dalsze uroczystości dożynkowe.
Misterium chleba oraz prezentacja i odśpiewywanie wieńców dożynkowych przez delegacje poszczególnych sołectw zakończyły oficjalną część Dożynek Gminnych.
Przyszedł czas na zabawę i atrakcje: dmuchany zamek, zabawy w kulkach, pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu zespołu AKTAN, tor wyścigowy modeli samochodowych. Alojzy Nagły, z ząbkowickiej sekcji modelarskiej, prezentował również modele samolotów.
Ze sceny publiczność bawiły zespoły ludowe, kabaret HANYSY oraz zespół Biesiada Polska. Dożynki zakończyły się tańcami przy zespole muzycznym.
Dodane przez SALEIB dnia sierpień 30 2012 17:23:06
Niezapomniana wieś Pilce – wystawa w Czerwonym Kościółku
Niezapomniana wieś Pilce – wystawa w Czerwonym Kościółku
Już dawno taki gwar, jak dzisiejszego popołudnia, nie wypełniał Czerwonego Kościółka. Wśród przytłumionych głosów można było usłyszeć coś jeszcze … szum wody.
Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamienieckiej przygotowało nie lada wystawę. Prócz fotografii dokumentujących Powódź Tysiąclecia można było podziwiać filmy nagrane w 1997 roku, były to fragmenty programów telewizyjnych, a także nagrania pochodzące z amatorskich kamer. Filmy odtwarzane były przez projektor i rzucone na jedną ze ścian poewangelickiego kościółka, a także można było je zobaczyć na zatopionym w błocie telewizorze. Eksponaty oddawały obraz jaki zastali w swoich domostwach mieszkańcy zalanych terenów.
Frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów:
- Nie spodziewaliśmy się, że przyjdzie, aż tak dużo osób – mówi Mateusz Gnaczy jeden ze współorganizatorów – Różnie to była z takimi inicjatywami, niekiedy przychodzi garstka ludzi – stałych bywalców. Dla nas to duży komplement.
Felicja Wołyńska kamieniecka poetka i malarka była zachwycona wystawą:
- Panu Stefanowi należą się największe podziękowania, bo takich ludzi jak on już nie ma. Nie ma dokumentalistów, którzy robią coś za darmo i wkładają w to całe swoje serce – powiedziała artystka.
Wśród przybyłych można było odnaleźć dawnych mieszkańców Pilc, którzy ze wzruszeniem oglądali fotografie i wspominali dawne czasy.
- Powodzie od zawsze nawiedzały Pilce. Teren był często zalewany, bo Nysa Kłodzka podczas roztopów występowała z brzegów. Nigdy jednak woda nie była tak okrutna jak w 1997 kiedy żywioł zalał całą wieś aż po drugie piętro budynków mieszkalnych. Co gorsze pomimo komunikatów, nikt nie spodziewał się, aż tak wielkiej wody… - powiedziała jedna z dawnych mieszkanek – Tęskni się czasem za naszymi Pilcami. Za kościółkiem, sąsiadami, ogrodem…
W trakcie wystawy można było nabyć książkę autorstwa Stefana Gnaczego pt. „Niezapomniana wieś Pilce”. Książka cieszyła się dużym powodzeniem. Prócz rysu historycznego posiada bardzo wiele zdjęć dokumentujących wieś od czasów pierwszych wzmianek.
- Wśród wysokich traw oraz bujnie rosnących drzew trudno odnaleźć resztki domostw – pisze w swojej książce Stefan Gnaczy – Szosą nikt nie jeździ, ścieżkami nikt nie chadza, może zbłąkany turysta, może były mieszkaniec wsi wśród śpiewów ptaków próbuje odnaleźć kościół lub swój dom, w którym spędził całe życie…Kończąc moją wędrówkę po Pilcach zawsze mile wspominam spotkania z mieszkańcami w różnym okresie mojego życia, czy to w świetlicy, Ośrodku Kultury, w Państwa domach lub a pilczańskiej drodze.
POWÓDŹ 1997 I ŚWIAT STANĄŁ DO GÓRY NOGAMI
3 sierpnia o godzinie 17.00 w Czerwonym Kościółku w Kamieńcu Ząbkowickim otwarto wystawę „Powódź 1997 i świat stanął do góry nogami”, przygotowaną w 15 rocznicę tego wydarzenia przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamienieckiej.
Stefan Gnaczy przywitał przybyłych gości i mieszkańców Kamieńca. W krótkich wystąpieniach wypowiadali się również wicestarosta ząbkowicki Ryszard Nowak oraz przewodniczący Rady Gminy Dominik Krekora.
Zdjęcia zebrane na wystawie ukazują niszczycielskie oblicze powodzi w gminie Kamieniec w lipcu 1997 roku, ewakuację miejscowości Pilce. Choć głównym tematem wystawy jest powódź tysiąclecia, nie zabrakło zdjęć przedstawiających powódź w Kamieńcu Ząbkowickim przed wojną, w roku 1938 oraz po wojnie w roku 1965 czy 1977. Są też zdjęcia z powodzi, która miała miejsce w roku 2006. Wystawie towarzyszyły projekcje multimedialne z filmami, z tamtych czasów.
Młodzi patrzyli ze zdziwieniem, jak olbrzymią skalę miała powódź z roku 1997, starsi przywoływali wspomnienia z tamtych dni, odnajdywali siebie na zdjęciach czy swoje domostwa – gospodarstwa, które niejednokrotnie, jak w przypadku wsi Pilce, już nie istnieją.
To właśnie tej wsi Stefan Gnaczy poświęcił swoją książkę „Niezapomniana wieś Pilce”, prezentacja tej publikacji odbyła się podczas otwarcia wystawy. Ukazuje ona tę nieistniejącą już wieś, która w roku 1997 niemal doszczętnie została zmyta przez wodę. Ci, którzy pozostali w miejscowości, krótko po powodzi zostali z niej wysiedleni. Na Pilc miał stanąć zbiornik retencyjny, nad którym prace może zostaną wznowione na przełomie lat 2015/2016.
Tych którzy jeszcze nie odwiedzili wystawy zapraszamy do „Czerwonego Kościółka” w Kamieńcu Ząbkowickim, zachęcamy również do zakupu książki „Niezapomniana wieś Pilce” Stefana Gnaczego – do nabycia w siedzibie TMZK Pl. Kościelny 3 oraz w „Czerwonym Kościółku”
Organizatorzy dziękują autorom zdjęć, którzy udostępnili je bezinteresownie:
Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamienieckiej, Archiwum Państwowe Wrocław, Zakład Fotograficzny Krystyna Czerniec Kamieniec Ząbkowicki, Krzysztof Piątek, Wojciech Matusiak, Stefan Gnaczy, Jan Pintal, Witold Wiśniewski, Andrzej Burger, Janusz Kaszuwara, Jerzy Hadała, Janusz Łoś, Ryszard Wiszniewski, Hubertus Geier
oraz sponsorom:
Starostwo Powiatowe, Ośrodek Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowicki , ZA-BEL Władysław Zapotoczny Kamienice Ząbkowicki, Bank Spółdzielczy Ząbkowice Śląskie, Bogdan Kuś Kamieniec Ząbkowicki, Bogusław Dzięgielewski Kamieniec Ząbkowicki, Waldemar Banach Kamieniec Ząbkowicki, PK Przerób Kamienia Sp. z o.o. Kamieniec Ząbkowicki, Jakub Urbaś Kamieniec Ząbkowicki, KMG Serwis Karolina Filipek-Gnaczy Kamieniec Ząbkowicki, Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamienieckiej
Dodane przez SALEIB dnia sierpień 05 2012 10:59:40